Ідея цієї статті виникла в результаті розробки батарейного блока живлення рентгенометра (детектор GGreg20 плюс контроллер ESP12.OLED_V1 ).
Розробники, вимогливі якості рішень при розробці електронних пристроїв, згодяться з твердженням, що якісний модуль живлення для IoT пристроїв може коштувати більше, ніж решта блоків пристрою.
Наш принцип – не копіювати чужі рішення, підкинув нам роботи в процесі розробки універсального і оптимального модуля живлення. Більш того – нам прийшлось піти на порушення цього принципу, бо datasheet виробників заслуговує найвищої довіри. Бажання зробити якомога простіший і мініатюрний пристрій підказувало: “поставте Li-Ion акумулятор і лінійний стабілізатор для конвертації напруги акумулятора в напругу 3V3 і все!” Не вийшло, бо напруга акумулятора занадто низька для ефективної стабілізації протягом часу розряду акумулятора.
З іншого боку, існує достатньо великий пул пристроїв, для живлення яких потрібно мати 5 Вольт.
Навколо цієї проблеми з незручним рівнем напруги літієвих акумуляторів і батарей розвинувся цілий сегмент мікросхем – DC/DC конвертерів, завдання яких підвищити або понизити напругу з рівне 2,8 – 4,1 Вольт таким чином, щоб отримати стабілізовану напругу стандартних рівнів.
Ми вибрали і успішно провели випробування мікросхеми MT3608. Немає сенсу в цій публікації наводити схему конвертера. Читач знайде її в dataheet ( prom-electric.ru/media/MT3608.pdf ). В цьому документі наводиться схема конвертера з вихідною напругою 5 Вольт. Зручно, що мікросхема має pin зворотнього зв’язку для петлі стабілізації вихідної напруги. Вся схема конвертера складається з мікросхеми, двох резисторів, дросселя і конденсатора.
Для спрощеного створення прототипу блока живлення придбали ще два модулі, які об’єднали, як це показано на Рис. 1, в результаті чого отримали макет блока живлення з наступними характеристиками:
- Управління зарядкою Li-Ion акумуляторів на популярній мікросхемі TP4056, струм заряду до 1 А;
- Завдяки використанню модуля підвищення напруги від 2 до 5 Вольт конвертуємо в стабільну вихідну напругу 5 Вольт. Струм навантаження 1 А;
- Використовуємо тільки один елемент АА. Увага! Згідно характеристик MT3608 мінімальний рівень вхідної напруги = 2 V, але тест показав непоганий результат і при напрузі 1,5 V. Ми не рекомендуємо повторювати цю схему (дивись висновки і рекомендації);
- На виході модуля стабілізатора напруги отримуємо 3,3 Вольт, струм навантаження (без радіатора) 500 ма.
Тестування модуля живлення для IoT пристроїв.
Варіант А: Блок живлення від одного гальванічного елемента. Для тестування встановили найдешевшу соляну батарейку АА (1,5 Вольт) без модуля зарядки.
До виходу батареї підключений DCDC Booster, який конвертує 1,5 Вольт в 5 Вольт. До виходу 5 Вольт підключаємо стабілізатор 3,3 Вольт. Випробування проведені в умовах живлення контролера ESP12.OLED_V1, який споживає 60 мА. Блок живлення підключений до контролера через вхід 5 Вольт. Для контролювання процесу розряджання батареї плюс батарейки підключили до ADC (АЦП) контролера, а результати вимірів фіксували в Log.
- Тривалість безперервної роботи 5 годин 20 хвилин;
- Початкова напруга на батарейці 1,53 Вольт;
- Кінцева напруга на батарейці 0,92 Вольта;
- Напруга на виході 5 Вольт протягом усього часу тримається на рівні 5 ± 0,1 Вольт.
Варіант Б. В якості електрохімічного джерела встановлюємо Li-Ion акумулятор АА ємності 800 мА/год (3,7 Вольт).
Випробування проводимо в тих самих умовах за виключенням: для повноти тестування блок живлення підключений до контроллера ESP12.OLED_V1 через вхід 3V3.
- Тривалість безперервної роботи 10 годин 30 хвилин.
- Початкова напруга акумулятора 4,1 Вольт.
- Кінцева напруга 2,8 Вольта.
- Напруга на виході 5 Вольт протягом усього часу тримається на рівні 5 ± 0,1 Вольт.
- Напруга на виході 3,3 Вольт протягом усього часу розряду акумулятора трималася на рівні 3,28 – 3,29 Вольт.
Задоволені результатами тестування, ми почувалися дуже розумними, але і “розумні плачуть”.
Після проведення тестування мали плани виробництва власного модуля живлення для IoT пристроїв, навіть накреслили 3D модель:
Але, на всякий випадок, зробили пошук аналогів. Знайшли прекрасний і досить недорогий аналог.
Ви можете замовити ці модулі у нас:
Висновки і рекомендації:
- Підвищувальні конвертери значно покращують технічні характеристики блоків живлення компактних пристроїв. В батарейному варіанті з двома гальванічними елементами або літієвими елементами CR2032, CR2477 (3 Вольти) ми отримали ще кращі результати. Але вибір батарейки потрібно робити ретельно, враховуючи вимоги проекту.
- Раніше, ніж тратити час на розробку пристрою, ретельно перевіряйте, чи це має сенс. З сучасним Китаєм важко конкурувати.
- Будемо раді, якщо наша стаття допоможе Вам скласти з придбаних модулів дійсно універсальний, дешевий і зручний блок живлення контролерів. Якщо хочете придбати готовий, то це також буде гарним вибором.